Na Sever po Karakoram Highway II. (Passu)

Autor: Andrej Hajdusek | 20.2.2008 o 19:57 | Karma článku: 7,65 | Prečítané:  1913x

Krásy okolia dedinky Passu

Horský chrbát tzv. Cathedral mountains na ceste na sever k neďalekým čínskym hraniciam svojimi tvarmi pritiahne pohľady nielen prekvapených turistov, ale i domácich, ktorí túto trasu prešli už nespočetne krát. Malé mestečko Passu obkolesené niekoľkými ľadovcami (považovanými za jedni z najkrajších a najľahšie dostupných na Karakoram Highway), slúži len ako zastávka na doplnenie nevyhnutných zásob k 150km vzdialenému Khunjerab priesmyku.  

Malý van nás vyhodil pred sympatickým hotelíkom, kde práve čakal náš známy postarší Rakúšan z predminulých dní z Hoperu. Fajn rozhovor som musel ukončiť a utekať do izby sťa tráviace problémy z posledných dní. Ten večer sme obaja slováci vyvaľovali šunky a naberali sily na nasledujúci deň na odporúčaný “The two bridges walk“. Ale ešte v ten večer som si povedal napriek nevoľnostiam, že sa vyštverám na malý kopeček nad hotelíkom a prezriem si okolie. V ten večer to boli aspoň pre mňa jedni z najkrajších pohľadov z celých Himalájí. Podvečerné slnko vrhalo posledné tiene na nespočetné ostré vrcholce pohoria predomnou. Rieka Hunza tu vytvára široké koryto menších hučiacich prúdov, tak typických pre ľadovcové rieky. V myšlienkach som sa vrátil pár rokov späť na Aljašku, kde sme podobné korytá prekračovali takmer na každom výlete hlboko vo vnútri Denali národného parku. Človek by chcel popísať ešte toľko zážitkov i zo samotnej Aljašky, ale čas nejak nevydáva bohužiaľ... 

Od toho večera som žil v Pakistane na ovsených kašičkách a diéte. Kolegyňu Peťu postihli pár krát infúzky u doktora. O niekoľko dní neskôr nemocnica s vyšetreniami. Celkovo sme mali s trávením poriadne problémy dlhé týždne, čo spôsobilo malátnosť na posledných výletoch v horách a na Rush Peaku sme sa neboli schopní už dostať nikam.   

Pri večery som si prisadol k jedinému osadenstvu hostela. Dvom párikom. Prvý španielsko-anglický. Spolu sa zoznámili cez server Lonely Planet, aby precestovali za 3 týždne najkrajšie časti Pakistanu. Druhá čínsko-anglická dvojica spolu cestovala už asi 7rokov takmer neustále po celej planéte.  

Nasledujúce ráno sme dvaja vyrazili popri ceste a neskôr blúdili cez záhrady domácich a hľadali viac ako sto metrov dlhý, vratký most vedúci cez priľahlú rieku. Už už sme to vzdávali, keď Peťa v diaľke zbadala niečo tenké ponad vodu.  

Trek vedie dva krát ponad rieku. Najlepšie je začať skoro ráno kvôli teplotám, ktoré sa počas obeda na niektorých miestach vyšplhajú aj nad 40 stupňov. V druhej časti pol dňového výletu cesta vedie zelenými políčkami a jablkovými sadmi. Usmievaví domáci hneď ponúkajú jabĺčka na osvieženie. A môžem povedať, že tak sladké som dávno nejedol.  

V kopcoch nad Passu o niečo povyše sú populárne výstupy k 4 ľadovcom. Zo sprievodcu som sa dozvedel, že často sa v týchto miestach stávalo i v nedávnej minulosti, že si turisti nezobrali sprievodcu a popadali do hlbokých štrbín kde ich už nik nenašiel. Zrejme isté úseky ľadovcov sú priveľmi rozoklané s priveľkými štrbinami. Vládne organizácie dali na starosť miestnym dedinám, aby nevpúšťali turistov bez sprievodcu na ľadovce, ale nedá sa to v ich prípade vždy dodržiavať. Ja osobne mám stále na pamäti zážitok z 9tej zóny v Denali parku z väčšieho horského ľadovca, kde začala podobnou jemne praskať stvrdnutá vrstva snehu a noha sa mi preborila. Rýchlo som sa vytiahol a fičal kade ľahšie dole dva kilometre za čakajúcim kamarátom. V týchto častiach kým by prišla človeku pomoc...  

Fotos of the Himalájos Passos:

(keď seká z pravej strany v mozille treba kuk cez internet explorer) 

 

 

 

1.jpg

Cathedral range podvečer

 

 

 

2.jpg

 

 

 

 

3.jpg

 

s korytom Hunza rieky

 

 

 

4.jpg

 

 

 

 

5.jpg

 

 

 

 

6.jpg

 

 

 

 

 

7.jpg

 

 

 

 

8.jpg

 

 

 

 

10.jpg

 

medzi zelenými políčkami

 

 

 

11.jpg

s hrebeňom do stratena

 

 

 

12.jpg

korytom k prvému mostu

 

 

 

13.jpg

 

 

 

 

14.jpg

 

 

 

 

15.jpg

 

 

 

 

16.jpg

 

 

 

 

17.jpg

 

 

 

 

18.jpg

Himalájske miničutky

 

 

 

19.jpg

 

 

 

 

20.jpg

 

 

 

 

21.jpg

 

 

 

 

22.jpg

 

 

 

 

23.jpg

 

k druhému mostu

 

 

 

24.jpg

 

 

 

 

25.jpg

jedna z výletu druhý zo školy

 

 

 

26.jpg

niekto zo školy autobusom, niekto cez stometrový vratký most...

 

 

 

27.jpg

 

 

 

 

28.jpg

terasovité políčka pod cestou

 

Linky k fotkám z Pakistanu a Passu okolia

 

Mistral      Northern Areas Trekeearth.com       Leelau's Pakistan     Marjorieandpaul 

                                                              PierreMorel

                                                  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?